Agencja Marketingowa Kraków
Rybitwy 22/320, 30-722 Kraków
kontakt@seoheroes.pl
+48 509 334 589
Godziny pracy
Pon - Pt: 8:00 - 17:00
Sob - Ndz: Zamknięte

Spis treści w artykule blogowym – dlaczego warto?

Spis treści to element, który kojarzymy głównie z materiałów papierowych: książek, czasopism, a w świecie elektrocznionym z e-booków. O wiele rzadziej wspomniany spis treści można znaleźć na blogach. I właśnie w tym artykule poruszymy temat – dlaczego warto dodawać spis treści w artykule blogowym.

  1. Zalety spisu treści w artykule
  2. Mobile Friendly
  3. Jak wdrożyć spis treści
Poszukujesz Agencji Marketingowej?

Napisz do nas, przedstawimy Ci konkretny plan marketingowy pod Twój budżet.

Wyślij wiadomość

Zalety spisu treści w artykule

a) Szybki wgląd w content artykułu.

Dodając spis treści czytelnicy naszego serwisu szybko mogą zweryfikować co znajdą w treści wpisu. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza przy dłuższych publikacjach. Użytkownik nie musi weryfikować wszystkich nagłówków, czy czytać wyrywkowo tekstu w artykule. Za sprawą spisu treści może szybko zweryfikować, czy wpis jest dla niego ciekawy.

b) Uporządkowanie artykułu.

Spis treści może również pomóc nam, czyli właścicielom blogów. Część osób może tworzyć swoje publikacje bez opracowania wcześniej scenariusza, a w efekcie tego, przekaz w kolejnych akapitach może się powtarzać, mieszać. Stworzenie spisu treści pozwoli nam z góry zaplanować, podzielić cała publikację na mniejsze części, co pomoże nam w organizacji budowy treści.

c) Zachęcenie użytkownika do przeczytania artykułu.

Nie od dziś wiadomo, że ludzie mają coraz mniej czasu wolnego i chcą go dobrze wykorzystać. Widząc artykuł na kilka tysięcy słów mogą szybko odbić się od publikacji i skierować swoje zainteresowanie do mniej czasochłonnych form rozrywki np. Social Media. Zawsze istnieje ryzyko, że czytelnik poświęci kilkanaście minut na analizę artykułu, a w połowie zrozumie, że nie odpowiada on na pytania, na które poszukiwał odpowiedzi. Poprzez spis treści możemy z góry pokazać mu, czego może spodziewać się po publikacji, ale nie tylko. Spis treści możemy również wykorzystać marketingowo budując ciekawe nagłówki kolejnych akapitów, zachęcające do czytania.

e) Linkowanie konkretnej części artykułu.

Posiadając spis treści zbudowany na bazie “kotwic” możemy w serwisach zewnętrznych czy komunikatorach linkować konkretny akapit publikacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam wskazać konkretny akapit, ponieważ po kliknięciu użytkownik zostanie przeniesiony właśnie w podlinkowaną część.

f)  Zalety SEO

Coraz częściej spis treści wymienia się jako pozytywny element przy pozycjonowaniu organicznym opublikowanego wpisu. Dzięki kotwicom Google również może zdefiniować konkretne części artykułu i podzielić je na poszczególne działy. Jest to bardzo przydatne przy pozycjonowaniu Long Tail, gdzie każdy z nagłówków zawiera niezależne frazy, pod którymi chcemy wyświetlić wpis.

Mobile Friendly

W dzisiejszych czasach musimy coraz mocniej myśleć o użytkownikach mobilnych. Przy blogach ma to jeszcze większe znaczenie, ponieważ czytelnicy bardzo często zagłębiają się w artykuły właśnie na swoich smartfonach jadąc autobusem, odpoczywając na przerwie w pracy czy regenerując siły na świeżym powietrzu. 

Spis treści jest idealnym rozwiązaniem dla usprawnienia czytelności artykułu na telefonie. Mniejszy ekran ma swoje ograniczenia i szybka analiza całości treści jest znacznie utrudniona. Ciężej nam szybko zweryfikować o czym traktuje publikacja, a z pewnością jest to o wiele cięższe niż na standardowym monitorze. Spis treści ulokowany pod leadem pozwoli natychmiastowo zweryfikować temat i zawartość wpisu. Pozwoli również użytkownikom mobilnym szybko przenieść się do odpowiedniej sekcji.

Jak wdrożyć spis treści?

Oczywiście najbardziej przyjaznym rozwiązaniem jest automatyczna funkcjonalność budująca spis treści w oparciu o nagłówki danego stopnia np. H2. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość na naszych stronach internetowych i w systemach CMS. Dlatego możemy to zrobić “ręcznie”.

Wykorzystując listę punktowaną w treści opisz swój spis treści, np:

  1. Pozycja numer 1
  2. Pozycja numer 2
  3. Pozycja numer 3

Kolejno w treści dodawaj nagłówki np. H2. Wchodząc w tryb kodu źródłowego dla danego nagłówka dodaj do niego id. W języku HTML wygląda to następująco: <h2 id=”nazwa-linku”> … </h2>

Gdy już dodasz ID, to musisz wrócić do spisu treści, aby dodać link.

Na wybraną pozycję np. Pozycja numer 1, dodaj link w takiej postaci #nazwa-linku, czyli wpisujesz # oraz nazwę ID 1:1 taką jak ustawiłeś w nagłówku.

Gdy to zrobisz pozycja ze spisu treści będzie przenosiła automatycznie do wybranego nagłówka.

Author avatar
Agencja SEOHeroes
https://seoheroes.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *