Agencja Marketingowa SEOHeroes
agencja interaktywna
Agencja SEOHeroes
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele firm, które planują aktywnie działać marketingowo i rozwijać swoją działalność. W artykule postaramy się przedstawić zalety i wady zarówno zewnętrznego zespołu marketingowego, jak i teamu budowanego w ramach zatrudnienia na umowie w firmie. Pamiętaj jednak, że w obu przypadkach musisz wybrać po prostu dobrze (agencję lub osoby do Twojego zespołu), a […]
Marketing
05 lipca 2023
12 minuty czytania
Zewnętrzna agencja marketingowa czy zespół in-house
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele firm, które planują aktywnie działać marketingowo i rozwijać swoją działalność. W artykule postaramy się przedstawić zalety i wady zarówno zewnętrznego zespołu marketingowego, jak i teamu budowanego w ramach zatrudnienia na umowie w firmie. Pamiętaj jednak, że w obu przypadkach musisz wybrać po prostu dobrze (agencję lub osoby do Twojego zespołu), a sukces zawsze będzie możliwy.
Poszukujesz Agencji Marketingowej?

Napisz do nas, przedstawimy Ci konkretny plan marketingowy pod Twój budżet.

Wyślij wiadomość

Marketing dla firmy - ścieżki, którymi możesz podążać

Aby zdecydować, która forma prowadzenia marketingu będzie odpowiedniejszy dla naszej firmy, najlepiej będzie zdefiniować zalety i wady prowadzenia reklamy w agencji zewnętrznej oraz w ramach zatrudnienia własny specjalistów od promocji. Dzięki temu każdy będzie mógł dojść do własnych wniosków i ocenić czy jego przedsiębiorstwie lepiej poszukać agencji czy specjalistów do pracy stacjonarnej.

Finanse w obu przypadkach

Na początku weźmiemy pod uwagę kwestie finansowe, czyli dla wielu firm najistotniejszy aspekt. Aby to zrobić musimy rozpatrzeć dwa przypadki: pierwszym z nich będzie mała i średnia firma, która posiada ograniczone potrzebne marketingowe (mniejsza skala promocji), natomiast drugim przypadkiem będzie duża firma, z dużymi budżetami marketingowymi, aktywnie działająca w przestrzeni internetowej każdego dnia.

Przy małych i średnich firmach wybór agencji zewnętrznej praktycznie zawsze okaże się o wiele korzystniejszy finansowo. Przeliczając koszty zatrudnienia specjalisty, którego wynagrodzenie osiąga wartość 5 - 7 tys. i doliczając do tego pozostałe koszty takie jak: podatki czy ubezpieczenia, daje nam to kwotę około 8 - 10 tys. zł za jednego specjalistę. Jest to tylko i wyłącznie koszt pracownika, czyli nie bierzemy pod uwagę żadnych budżetów marketingowy np. na pozyskiwanie linków (SEO) czy budżetu na kliknięcia w kampanii Google Ads. Doliczając 5 tys. na płatne elementy kampanii łączny budżet, przy posiadaniu wyłącznie jednego specjalisty np. od SEO lub SEM, wyniesie około 14 tys. zł / miesięcznie.

A warto mieć na uwadze, że przy małej i średniej firmie zakres działań, przykładowo przy pozycjonowaniu, rzadko sprowadza się do ośmiu godzin pracy każdego dnia w ciągu miesiąca. Są to raczej działania w niższym wymiarze czasowym, na co ma również wpływ budżet na linki sponsorowane, których będziemy w stanie pozyskać określoną ilość.

Gdybyśmy dodatkowo chcieli zatrudnić kolejnego specjalistę np. do Social Media to ponownie musimy doliczyć koszt pracownika około 5 - 7 tys. oraz budżet na kampanie sponsorowane Facebook Ads, załóżmy że będzie to podobnie jak wcześniej 5 tys. zł. Tym samym budżet miesięczny marketingowy osiągnął już poziom 28 tys. zł. Dla małej lub średniej firmy bardzo rzadko takie obciążenie finansowe jest akceptowalne.

Jak to wyglądałoby przy marketingu zewnętrznym? Budżety pozostawiamy takie same czyli 10 tys. zł (na dwie usługi). Pozostaje więc koszt obsługi, który agencja pobiera za swoją pracę. Oczywiście zakładamy, że agencja podobnie jak my wcześniej zatrudnia specjalistów zarówno od Social Media, jak i pozycjonowania.

Przy 16 postach w Social Media, czyli zdecydowanie najczęściej wybieranej opcji, jest to koszt w granicach 2500 zł.  Przechodząc do kosztów pozycjonowania z budżetem 5 tys. zł na linki sponsorowane w zależności od agencji i zakresu prac może to być około 3 tys. zł. Podsumowując koszty pozycjonowania i prowadzenia Social Media wynik daje nam 5500 zł. W przypadku zatrudnienia dwóch specjalistów, którzy będą realizowali te same usługi, koszt wyniósłby tak jak wcześniej wspominaliśmy około 19 tys. zł.

Oczywiście przy zatrudnieniu pracownika na umowie o pracę mamy go przez 8 h dziennie. Pytanie jednak czy ten czas będzie w pełni wykorzystany przy niewielkich budżetach na promocje oraz potrzebach firmy. Warto więc zastanowić się czy nie lepiej zaoszczędzone pieniądze na zatrudnieniu specjalistów przeznaczyć na zwiększenie budżetu w marketingowego np. na reklamy na Facebooku lub kampanie Google Ads.

Dlaczego koszt obsługi w agencji zewnętrznej jest tańszy niż zatrudnienie? Jest to dość oczywista sprawa, w agencji jeden specjalista obsługuje wielu klientów, dzięki czemu koszt jego usług jest podzielony na kilka budżetów. Tym samym agencja może za oferować niższe stawki za pracę nad konkretną formą reklamy.

Podsumowując przy małej i średniej firmie finansowo lepiej opłaci nam się skorzystanie z zewnętrznej agencji. Co w przypadku dużej firmy? Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Myśląc o takich firmach jak: Douglas,, InPost, X-kom, Apart czy Zalando, widzimy jak duży nakład pracy oraz jak duża wartość budżetów wykorzystywana jest do promocji tych działalności. Specjalista od pozycjonowania nawet na pełnym kontrakcie będzie potrzebował wsparcia aby spełnić oczekiwania dużego przedsiębiorstwa w działaniach marketingowych. Posty publikowane są regularnie każdego dnia lub co drugi dzień, a ich opracowanie jest planowane o wiele wcześniej. Ponadto w Social Media tego typu firmy posiadają ogromną aktywność użytkowników, na których komentarze i wiadomości trzeba nieustannie, aktywnie odpowiadać. Duże marki śledzą również swój wizerunek i przytoczenia o ich marce na grupach społecznościowych czy forach dyskusyjnych, aktywnie reagując i odpowiadając na pytania.

Nakład pracy w takiej firmie jest ogromny i wymaga zaangażowania full-time wielu pracowników / specjalistów. Tym samym pomysł na zbudowanie własnego działu marketingu staje się o wiele bardziej korzystniejszy, ponieważ agencja poza wynagrodzeniem swojego pracownika musi jeszcze zarobić doliczając większą marżę.

Skuteczność prowadzonych działań

Skoro omówiliśmy już kwestie finansowe, to przejdźmy do kolejnego aspektu, który warto poruszyć, czyli skuteczności działań. Oczywiście to w 80% (liczba szacunkowa mająca na celu pokazanie wagi tematu) zależy od tego, jakich pracowników zatrudnisz lub jaką agencją marketingową wybierzesz do outsourcingu działań reklamowych. Jeśli źle trafisz przy wyborze, to Twoje działania mogą być zupełnie nieskuteczne niezależnie od tego czy wybierzesz jedną czy drugą ścieżkę. Załóżmy jednak idealistyczny scenariusz, gdzie zatrudniasz idealną, wykwalifikowaną i rzetelną agencję lub prawdziwych profesjonalistów w swojej branży na umowie o pracę.

Niewątpliwym plusem zatrudniania własnego zespołu jest fakt, iż pracownik z czasem dokładnie pozna nie tylko Twoją markę, produkty / usługi, ale także codzienne życie firmy i będzie na bieżąco z informacjami, wydarzeniami w Twoim przedsiębiorstwie. Jest to element, który można wykorzystać w marketingu, a agencja zewnętrzna nigdy nie będzie mogła w pełni towarzyszyć Ci w codziennych trudach biznesu. Dodatkowo pracownik poświęca pełne 8 h tylko i wyłącznie Twojej firmie, analizując możliwości, przygotowując materiały czy śledząc konkurencję. Oczywiście agencja marketingowa również będzie realizowała te wszystkie elementy strategii marketingowej, ale będzie to pełne 8 h w skali dnia, chyba że Twój budżet pokryje koszty takiego zewnętrznego specjalisty i zarobek agencji. Niemniej cały czas musisz mieć na uwadze, że przy promocji małej i średniej firmy wydajny czas, gdzie pracownik faktycznie będzie realizował zadania przynoszące realne efekty, jest krótszy niż 8 h dziennie.

Jakie są zatem zalety agencji marketingowej względem zatrudnienia na umowie? Największą wartością jaką wnosi agencja poza swoimi usługami, jest praca przy wielu projektach, a tym samym budowanie znacznie szerszego doświadczenia w działaniach marketingowych. Nowe pomysłu czy wdrożenia, które testowane są u jednych klientów, mogą być przeniesione na poprawę skuteczności u innych. Tym samym tworzy się symbioza, gdzie wszystkie firmy nieustannie poprawiają swój marketing na bazie analiz i doświadczeń agencji, która je prowadzi. W przypadku zatrudnienia własnego teamu jest to niemożliwe, ponieważ specjalista skupia się tylko i wyłącznie na Twojej marce (nie mając szerszego odniesienia).

Ponadto w agencjach nieustannie aktualizowana jest wiedza dotycząca nowych możliwości promocji, zmian w systemach marketingowych, zmian na rynku, czy zmian w obszarze prawnym danego kraju. Gdy agencja posiada szeroki zespół takie informacje na bieżąco krążą po firmie i jej klientach. Biorąc osobę w ramach swojego zespołu, która nie jest ona zaangażowana w aktualizowanie wiedzy na własną rękę, wiele informacji, które mogą być przydatne w marketingu może nas ominąć.

Zakres możliwości i wsparcia

Agencje marketingowe często oferują kompleksową obsługę, która wlicza nie tylko działania marketingowe, ale również wsparcie programistyczne czy obsługę profesjonalnych grafików. Wykupując pojedyncze usługi programistyczne lub graficzne zapłacisz zdecydowanie mniej niż zatrudniając programistę w swojej firmie. Jeśli nie posiadasz potrzeby ciągłego zaglądania w kod i zmian developerskich, to zatrudnienie programisty, którego wynagrodzenie może nawet osiągnąć 10 tys. zł, mija się kompletnie z celem. Stawka godzinowa w agencji to średnio od 100 do 150 zł za usługi programistyczne. Wykupując nawet 20 h miesięcznie koszt wsparcie programistycznego będzie zdecydowanie niższy niż zatrudnienia.

Dlatego też jeśli wybierzesz agencję marketingową, która świadczy kompleksową obsługę, to uzyskasz zdecydowanie większe możliwości w jednym miejscu. Działania marketingowe zawsze wiążą się z pracami programistycznymi, a także graficznymi. Programista musi wprowadzić na stronę tagi śledzące, tagi analityczne, zoptymalizować technicznie kod witryny, a także realizować na bieżąco poprawki, które mogą się pojawić przy prowadzeniu internetowej wizytówki / sklepu. Podobnie wsparcie grafika jest tutaj konieczne np. przy prowadzeniu działań w Social Media, prowadzeniu remarketingu czy promocji lokalnych. Tym samym agencja zewnętrzna daje ci o wiele większe możliwości w dużo niższych cenach, a także w może wesprzeć Twoją firmę pod kątem doradczym sugerując konkretne działania w różnych sektorach działalności.

Rotacjęapracowników - jak wielki jest to problem?

Warto również poruszyć scenariusz, gdzie zespół nam się wykrusza. Nic nie trwa wiecznie, często z różnych powodów stracimy nawet najlepszych pracowników, którzy świadczą dla nas usługi. Zarówno może się to stać w przypadku agencji zewnętrznej, jak i we własnym dziale marketingowym. Gdy taka sytuacja będzie miała miejsce w ramach naszej firmy, to możemy mieć problem ze znalezieniem nowego specjalisty, zanim dotychczasowy pracownik opuści stanowisko pracy. Tym samym możemy pozostać chwilowo bez wsparcia marketingowego.

W przypadku agencji, która zatrudnia wielu pracowników, nawet gdy jeden specjalista odchodzi ze swojego stanowiska, to miesiąc wcześniej wszystkie tematy, które prowadził, są przekazywane kolegom z pracy. Tym samym zespół może sprawnie kontynuować dotychczasową pracę, a nasza firma nieprzerwanie będzie aktywnie uczestniczyć w życiu Internetu. Podsumowując, wybór agencji zewnętrznej daje nam większe bezpieczeństwo.

Inne korzyści finansowe przy wyborze zewnętrznej agencji

Poza korzyściami finansowymi wynikającymi z zatrudnienia pracowników możemy również wskazać korzyści, które osiągniemy przy agencji zewnętrznej w wyniku jej współpracy z portalami bądź specjalnymi promocjami wypracowanymi w ramach oferty agencyjnej. Przykładem może być Google Ads, które partnerom, czyli agencją zewnętrznym, wręcza kody rabatowe dla jej klientów. Podobnie w przypadku pozycjonowania, gdy agencja współpracuje wiele lat z danym portalem tematycznym, to stawka za publikacją artykułu sponsorowanego będzie o wiele niższa niż gdy zgłosi się do niej zatrudniony w Twojej firmie pracownik, który kupuje dopiero pierwszy artykuł w ramach tego serwisu.

Bazy serwisów zewnętrznych

Pozostając przy temacie artykułów sponsorowanych warto zauważyć, że agencja marketingowa będzie posiadała bazę portali, gdzie zakup artykułów jest najbardziej korzystny względem ceny, a także bazę forów dyskusyjnych, gdzie można dodać za darmo linki SEO w ramach marketingu szeptanego.

Specjalista którego zatrudnisz w swojej firmie, rzadko będzie posiadał taką bazę i będzie musiał tracić czas na jej systematyczne budowanie.

Narzędzie marketingowe wykorzystywane przy pracy

Musisz mieć również na uwadze fakt, iż do sprawnego prowadzenia działań marketingowych potrzebujesz wielu narzędzi. Do pozycjonowania są to choćby: Semstorm, Ahrefs, Senuto itp. Koszt ich zakupu i utrzymania może wynieść nawet kilkanaście tysięcy w skali roku. Agencja Marketingowa prowadząca dla Ciebie działania, wchodzi od razu ze wszystkimi swoimi narzędziami, które posiada w firmie.

Komunikacja: specjalista-firma

W tym aspekcie zazwyczaj będziemy mogli zauważyć przewagę własnego zespołu nad agencją zewnętrzną. Szybkość komunikacji oraz wymiany informacji bezpośrednio z pracownikiem jest o wiele optymalniejsza i skuteczniejsza niż kontakt mailowy lub telefoniczny z agencją.

Jeśli zdecydujesz się na zewnętrzną agencję marketingową, to zweryfikuj czy posiada ona Project Menadżera, który będzie zapewniał najwyższy poziom komunikacji możliwy przy pracy zdalnej. Jest to bardzo istotne, ponieważ przy prowadzeniu kompleksowej obsługi marketingowej kontakt i wymiana informacji pomiędzy pięcioma specjalistami mógłby być bardzo utrudniony, a ty nie byłbyś świadomy wszystkich ruchów, które są podejmowane w ramach Twojej marki. Współpraca z Project Menadżerem rozwiązuje ten problem, ponieważ jest on w stanie na bieżąco odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania lub szybko uzyskać odpowiedzi od pracowników.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?
Formularz kontaktowy

  Preferowany kontakt:

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych i treści uzupełnionej w formularzu w celu nawiązania kontaktu i odpowiedzi na moją wiadomość. Możesz wycofać swoją swoją zgodę na przetwarzanie danych w dowolnym momencie np. przesyłając E-Mail.

  Pn - Pt

  9oo-17oo

  Kontakt ogólny
  Polska
  Kraków
  Rybitwy 22
  pokój 320
  Czechy
  Karviná
  Masarykovo nám. 6/5
  Pn - Pt

  8oo-17oo

  Wyznacz trasę